Předčasný důchod, nebo předdůchod?

důchod nebo předdůchod?

V životě nastane okamžik, kdy se člověk rozhoduje, zda odejít, pokud mu to možnosti dovolují, dříve na penzi. Je potřeba však znát konkrétní parametry, na které máme nárok, abychom nebyli překvapení v momentě, kdy se všechno vyřídí a důchod, který dostaneme od státu, může být menší, než jaký jsme očekávali. Bohužel i toto jsou příběhy klientů, kteří se na nás obrátili s žádostí o pomoc.

Odejít do starobního důchodu je právo každého občana, který splní podmínky, nikoli však povinnost. Podmínka první, je dosažení důchodového věku a druhá podmínka je potřebná doba důchodového pojištění.

Předčasný důchod

může využít každý, kdo má alespoň 35 let pojištění. Je však potřeba zvážit všechny výhody i nevýhody, které jsou spojeny s předčasným starobním důchodem, neboť je zde trvale krácena výše a zároveň budou až do dosažení důchodového věku omezené možnosti přivýdělku. O předčasný důchod žádá zhruba 1/3 lidí, kteří jsou v předdůchodovém věku. 

https://www.kurzy.cz/duchod/predcasny-duchod/

Předdůchod

Komu by se nelíbilo odejít do penze již v 60 letech, namísto v 65. Velmi lákavá možnost, aby však byla reálná, je potřeba se na ni připravit.

Řeč je o předdůchodu, který má svá jasná pravidla. 

Jako jedno z hlavních kritérií pro čerpání předdůchodu je, že musíte mít naspořeno na svém doplňkovém penzijním spoření odpovídající částku pro určitý počet let v předdůchodu. Minimálně 2 roky, maximálně 5 let před řádným starobním důchodem.

Toto spoření musí trvat minimálně 5 let, proto je zásadní, abyste v posledních 5 letech, kdy zvažujete odchod do předdůchodu, neměnili své doplňkové penzijní spoření do jiné společnosti, či ukončovali smlouvu z jakéhokoli důvodu. Předdůchod je forma vyplácení svých peněz z rezervy, jedná se totiž o peníze, které máte naspořeny v Doplňkovém penzijním spoření. Pro dva roky předdůchodu je minimální částka necelých 267 000 Kč, v případě, že chcete jít do předdůchodu o celých 5 let dříve, je zapotřebí mít nachystanou – naspořenou částku ve výši 667 000 Kč. Nemusíte však peníze kumulovat pouze na doplňkovém penzijním spoření, neboť můžete finance doplnit na své DPS kdykoli i jednorázově v případě, že máte peníze někde jinde.

Přečtěte si, jakou strategií můžete takovýchto prostředků dosáhnout a za jak dlouho v našem článku https://www.vyssiduchod.cz/2022/08/23/vyssi-statni-prispevky-a-stastnejsi-duchod/

Hlavní rozdíly tedy jsou:

Předčasný důchod vyplácí stát a jste oficiálně v důchodu

Předdůchod si vyplácíte – čerpáte sami z naspořených prostředků, formou zasílání výplat z naspořené částky.


Můžete nám napsat do formuláře níže, a my Vám odpovíme.

Předčasný důchod, nebo předdůchod?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek