Z čeho se počítají důchody

Každý rok, kdy pracujete, Vám navyšuje výši důchodu. Vliv má také výše příjmů a zda podnikáte nebo jste zaměstnaní.

Každý jeden rok co pracujete má stejnou váhu do výpočtu důchodu, rozdíly je však potřeba rozlišovat ve výši příjmu a od toho se odvíjející odvody na sociálním pojištění. 

Přečtěte si v našem článku, jak zjistit výši důchodu: https://www.vyssiduchod.cz/2022/08/23/vyssi-statni-prispevky-a-stastnejsi-duchod/

Procentní a základní výměra

Důchod se počítá z procentní výměry a základní výměry. Ta základní výměra je pro všechny stejná a je rovna 10% z průměrné mzdy v české republice, kterou vyhlašuje ministerstvo práce. Základní výměra tento rok (2022) je 3 900 Kč. 

S tímto základem se ještě propočítá procentní výměra, která je individuální u každého podle toho, jak a kde pracoval, případně zda podnikal. Vychází se z osobního vyměřovacího základu. Zjednodušeně si představte, že je to průměrný měsíční výdělek za celý pracovní život. Berou se příjmy od roku 1986. Je to od roku 1986 kvůli právní úpravě, která platila do konce roku 1995.

Koeficient nárůstu

Každý rok do výpočtu vstupuje takzvaně koeficient nárůstu, aby na předchozí příjmy neměla zásadní vliv inflace spolu s růstem průměrné mzdy. Vypadá to potom tak, že třeba příjmy z roku 1986 se v letošním roce 2022 násobí koeficientem 13,1279. A příjmy z roku 2010 se násobí koeficientem 1,5865. Pro účely výpočtu se tedy příjmy z předchozích let navyšují.

Přečtěte si o indexaci a valorizaci více na: https://www.finance.cz/zpravy/finance/78556-valorizace-duchodu-dvojsecna-zbran/

Podnikatelé

U podnikatelů se počítá sociální pojištění z poloviny daňového základu, neboli z poloviny čistého příjmu. Díky tomuto je potom malý vyměřovací základ. 


Napište nám, co Vás zajímá a my se Vám ozveme.

Z čeho se počítají důchody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek